Diferenta dintre LES si LED

Lupus

Postata de Ioana Stefana cu 10 ani in urma.

Buna ziua! As vrea sa stiu daca exista vreo diferenta intre lupus eritematos sistemic (LES) si lupus eritematos diseminat (LED). Pe internet exista diverse articole despre ambele afectiuni, tratate in mod separat, iar cautand in limba engleza am gasit cateva site-uri care afirma ca sunt doar moduri diferite de a denumi aceeasi afectiune. Daca are cineva vreun raspuns la aceasta intrebare, va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Dr. Ilias Vlad Teodor

acum 10 ani

LES – Lupus eritematos sistemic – este forma cea mai grava de lupus . LES poate afecata pielea, articulatiile, tendoanele , creierul, inima, plamanii , rinichii si celulele sangvine . In engleza - Systemic lupus erythematosus ( SLE )

Lupusul cutanat- este o forma care afecteaza numai pielea ( tegumentul) , lasand in pace celelate organe afectate de LES. Exista 2 tipuri de lupus cutanat
1) LED – Lupusul estitematos disp***ad care produce cicatrici cutanate
2) SCLE – Lupusus eritematos subacut cutanat , care nu prduce cicatrici

Lupusul indus medicamentos – este a treia forma de lupus; apare ca o reactie la anumite medicamente. Odatea ce sunt oprite medicamnetele, afectiunea intra in remisie de obicei

Confuzia apare deoarece forma sistemica de lupus ( LES/ SLE) care afecteaza toate organele este denumita in franceza Lupus érythémateux disséminé (LED) ( sinonim cu LES in engleza dissemine - sistemic)

Ioana Stefana

acum 10 ani

Va multumesc foarte mult pt clarificare.