diagnostic

Lupus Purpura Henoch Schonlein Vasculita leucocitoclazica

Postata de erika7107751 cu 13 ani in urma.

daca am artroza si o vasculita urticariana,obosesc, ma dor rau picioarele, sunt inflamata,, nu pot merge. Am luat tramadol 2 ani, nu mai il suport. alergologul a sugerat ca as putea avea les.Pot avea lupus eritematos? ce analize se fac.

Raspunsuri (8)

c

acum 13 ani

Pentru diagnostic si tratament LES si vasculita ar fi indicat sa va adresati unui medic reumatolog. Analizele initiale pentru diagnosticul LES sunt ANA total (anticorpi antinucleari totali) si ANAdsDNA (ac. anti ADN dublu spiralat). Daca ANA total (ANA screen) va avea un rezultat pozitiv se recomanda alte teste suplimentare pentru stadializare.

erika7107751

acum 13 ani

La care clinica reumatologica din Bucuresti se pot face aceste analize si cit costa? Multumesc pentru raspunsul prompt!

Larisa

acum 13 ani

La Institutul Cantacuzino.

dorina..

acum 13 ani

Buna ziua. Eu iau capsule Best Hyaluronic Acid de 1900 mg, sunt cele mai concentrate dintre toate pe care le-am incercat pana acum, si ma simt bine cu genunchiu si cu gleznele, dar si pielea pare mai tanara. Le-am luat de la Cluj. Un flacon imi ajunge o luna si e mai ieftin decat toate si mai concentrat, are si colagen de tipul 2.

COMANICI DOINA

acum 13 ani

ESTE GREU DE DIAGNOSTICAT LES EU AM 42 ANI SI DE 8 ANI AM FOST DIAGNOSTICATA ESTE GREU DAR TREBUIE SA GASESTI UN DOCTOR CARE VREA SA TE AJUTE. EU AM AVUT NOROC LA IASI O DOCTORITA DE LA NEUROLOGIE MIHAILOVICI DE LA SPITALUL NICOLINA AM STAT 4 SAPTAMANI IN EX.SI TESTE SI AM FACUT O BIOPSIE MUSCULARA UNDE S-A CONFIRMAT BOALA. CELULELE LUPICE IES SI IN SANGE DAR TRE SA FACI 3.4 ZILE LA RAND LES E O BOALA CIUDATA SI PERVERSA DAR EU O TIN SUB CONTROL CU AJUTORUL CURELOR ALTERNATIVE SI CU AJUTORUL PSIHOLOGIEI . TRE SA STII CA CEI CU LES SUNT DIFERITI .DACA VREI SA MAI VORBIM SUNA LA.-0751817062 SAU 0761622659 DOINA COMANICI BACAU

COMANICI DOINA BACAU

acum 13 ani

erika simptomele tale asociaza un lupus da tre sa mergi la un neurolog sau reumatolog si daca ai norocul de un doctor cu inima mare care sa aiva rabdare cu tine vei afla adevarul dar e destul de complicat. eu am tras multe pana am afla,t tre sa faci biopsie si multe analize imunologice si nu e simplu, eu m-am chinuit ani multi ca nu stiam, acu sunt experta ca am invatat si de 3 ani iau numai tratamente naturiste asociate cu reeducarea psihologica , noi cei cu lupus suntem diferiti dar putini ne inteleg ,sunt 3 ani decand eu caut informatii despre aceasta boala, tre sa stii sa controlezi o boala nu sa ajungi sa te controleze ea pe tine ,DOINA COMANICI BACAU TEL,0751817062 SAU 0761622659

ana florea hunedoara

acum 13 ani

am fost diagnosticata cu lupus in urma cu 20 se ani,este o boala grea dar daca ajungi sa o cunosti poti duce o viata aproape normala.Trebuie sa accepti,sa ai o dieta buna,psihicul are un rol foarte inportant si apoi cu o medicatie continua uneori asociata si cu naturiste poate sa fie bine.In bucuresti este o sectie speciala in spt.Colentina(reumatologie) sau la Fundeni(hematologie) tel.0721964105

raducanu dani

acum 13 ani

ce sa ma fac ca am probleme cu ssangerare din nas si se invinetesc degetele de la maini va rog /.?