ana pozitiv

Lupus

Postata de maya184 cu 12 ani in urma.

in aceasta vara am facut o conjunctivita la un ochi,la 3 saptamani dupa mi sa in flamat cotul drept se blocase am fost la reumatolog ma trimis sa fac testul ana care a iesit pozitiv,am facut teste specifice pt lupus inclusiv ana total care au iesit negative.im momentul de fata cotul si-a revenit la normal inainte era si usor marit insa acuma am niste dureri musculare sau articulare nu stiu exact fugitive care se muta de la o articulatie la alta nu dureaza mult in jur decateva minute,nu pot sa imi dau seama ce boala am.am facut aslo fibrinogen normale,vsh 30,factor reumatoid de 2 ori absent si o data prezent dar nu f marit.,am mai avut o pareza faciala am facut analize la cap mi sa spus ca e de la curent.am verificat organele interne si sunt in regula.Nu pot sa imi dau seama ce boala am

Raspunsuri (3)

maya184

acum 12 ani

am repetat din nou analizele ana a iesit tot pozitiv vsh normal, proteina c reactiva normala, factor reumatoid normal anticorpii u1 RNP , SCL70, normal, deci toti anticorpii specifici colagenozelor sunt negativi , inclusiv ana total,nu inteleg de ce totusi am ana screen pozitiv 1:180 ig G dublati.Am avutartrita la cotul drept care mi-a disparut.Toate analizele au revenit la normal insa Ana Screen nu.ASTEP PARERI

Lupisor

acum 11 ani

Anticorpii antinucleari, ANA, nu sunt un un indicator specific colagenozelor. Cautati in amintiri si gasiti-va si alte semne clinice posibil sa fi aparut disparat, in timp, si carora sa nu le fi dat importanta. Cititi si in acest blog despre lupus, al unui pacient cu LES, poate va lamuriti mai bine. Si nu va lasati inselata de perioadele de acalmie, colagenozele, in general, LES-ul, in special, sunt boli parsive.

Lupisor

acum 11 ani

Blogul despre care va spuneam, il gasiti la http://lupus-les-boala.blogspot.com