Lipsa menstruatiei la 12 ani ?

Lipsa menstruatiei

Postata de Anca cu 7 luni in urma.

Fetitei mele de 12 ani, i a venit menstruatia ( menarha) acum un an, in ultimul an a avut intens 3 luni la rand pana la sf luni august . De la sf lunii agust nu i a mai venit deloc menstruatia. Imi puteti da un sfat?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Exista mai multi factori care pot duce la lipsa menstruatiei la varsta de 12 ani, inclusiv schimbarile hormonale, nivelul de activitate fizica, dieta, stresul si alte probleme de sanatate. Un medic poate face o evaluare completa si poate face recomandari adecvate in functie de circumstantele individuale ale fetitei dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-menstruale-la-adolescente-si-nu-numai_19493

Anca

acum 7 luni

Va mulțumesc! Ideea si îngrijorarea era ca 3 luni consecutive a avut normal si din august nu mai are.
Va mulțumesc pentru răspuns