De ce mi a întârziat menstruatia 2 saptamani ?

Lipsa menstruatiei

Postata de Ioana cu 2 luni in urma.

Bună ziua, mi a întârziat menstruatia 15 zile, am făcut 2 teste de sarcina unu luna trecuta si unul luna asta si ambele au ieșit negative, acum 2 luni am avut act sexual și protejat și neprotejat, menționez ca luna trecuta mi a întârziat 2 zile, acum nu știu de ce imi întârzie atât de mult, am umblat și desculță cei drept și cred ca am răcit jos, dar e si puțin un miros neplăcut si secreție ca si cum aș fii la ovulație,plus ma simt și foarte obosita și stresata, ma puteți ajuta va rog frumos,sunt chiar stresata pe acest subiect

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Exista multe cauze pentru o intarziere a menstruatiei, nu doar sarcina. Hormonii corpului controleaza cand ai ciclul menstrual, iar orice care afecteaza acesti hormoni poate cauza intarzierea menstruatiei.

Printre acestia se numara stresul, scaderea sau cresterea brusca in greutate, anumite medicamente, schimbarile fizice si emotionale, dar si anumite afectiuni medicale.

In ceea ce priveste mirosul neplacut si secretia, este posibil sa fie vorba de o infectie vaginala, cum ar fi vaginita bacteriana sau candidoza. Acest lucru ar putea duce si la senzatia de oboseala de care vorbiti.

Fiind vorba despre perioade neregulate si secretie vaginala, un consult medical va poate ajuta sa clarificati situatia dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/semne-si-simptome-ale-afectiunilor-vaginale_10031