Cum pot regla aceasta problema ?

Lipsa menstruatiei

Postata de Andreea cu o luna in urma.

Bună, am o problema în legătură cu menstruația, nu a mai venit de 6 luni, însărcinată nu sunt și ori cât de mult sport as face ma îngraș foarte mult , cum pot rezolva aceasta problema

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, ar trebui sa va programati la un control de rutina la medicul dvs. ginecolog. Absenta menstruatiei timp de 6 luni, excluzcand sarcina poate fi cauzata de mai multi factori, incluzand schimbari in greutate, stres, tulburari de alimentatie sau probleme cu glanda tiroida. Odihna adecvata si o alimentatie sanatoasa pot de asemenea, sa ajute.

Daca menstruatia nu revine, medicul dvs. ginecolog va poate face teste suplimentare pentru a investiga cauza. Daca problema persista, acesta poate recomanda un endocrinolog care sa investigheze daca exista o problema cu glanda tiroida sau cu alte glande endocrine.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ce-este-amenoreea-primara-si-cea-secundarai_17043
sfatulmedicului.ro/Menopauza/perimenopauza-marcheaza-sfarsitul-anilor-de-reproductivitate_19576
sfatulmedicului.ro/Menopauza/perimenopauza_9551