Buna ziua am facut o serie de analize hormonale?

Lipsa menstruatiei

Postata de Krisztina cu 2 luni in urma.

Shbg:31,11nmol/l
Testosteron2.07
Am varsta de 31 de ani
Lipsa ciclu menstrual de 4 luni
Precizez ca am facut si analize pentru vit. D3 care a iesit o valoare foarte scazuta

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Analizele hormonale indica nivelurile hormonilor din organism. SHBG sau globulina de legare a hormonilor sexuali are un rol important in metabolismul testosteronului si al estrogenului. Nivelul de SHBG afisat este in limite normale pentru femeile adulte, dar nivelul dumneavoastra de testosteron pare a fi la limita inferioara a intervalului de referinta. Lipsa ciclului menstrual este un simptom de amenoree, care poate fi cauzata de diferiti factori, inclusiv dereglari hormonale, tulburari ale sistemului nervos central, stres sau probleme cu ovarele.

Vitamina D3 este esentiala pentru absorbtia calciului in organism si pentru sanatatea oaselor. O valoare scazuta de vitamina D3 poate cauza oase slabe sau moi. Poate fi cauzata de o expunere insuficienta la soare, o dieta saraca in vitamina D sau probleme cu absorbtia acesteia de catre intestine.

In urma analizelor, va recomandam sa va adresati unui medic specialist in endocrinologie pentru investigatii suplimentare. Este posibil sa fie nevoie de analize suplimentare pentru a determina cauza lipsei menstruatiei si a valorii scazute a vitaminei D3.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Daca doriti o interpretare orientativa a analizelor, accesati sectiunea: sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=410

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/deficitul-de-vitamina-d-simptome-cauze-si-prevenire_17079
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ce-este-amenoreea-primara-si-cea-secundarai_17043

Krisztina

acum 2 luni

Precizez ca am probleme si cu ficatul in urma unui ecograf a iesit ca as avea ficat gras marit.
Acuma nu stiu cat influenteaza aceste analize.