Se poate trata lichenul scleros?

Lichen scleros

Postata de Utilizator11712508703 cu o luna in urma.

Se poate trata luchenul scleros sau trebuie neapărat circumcizie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Lichenul scleros se poate trata. Tratamentul pentru aceasta afectiune implica de obicei utilizarea de steroizi topici pentru a reduce inflamatia si simptomele. In unele cazuri, pot fi necesare alte medicamente, precum imunosupresivele. De asemenea, o circumcizie poate fi recomandata daca lichenul scleros afecteaza preputul si provoaca dificultati interioare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole reomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/spune-adio-iritatiilor-si-eruptiilor-cutanate-din-zona-intima_19066
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/circumcis-sau-necircumcisi-care-sunt-diferentelei_17908
sfatulmedicului.ro/Mituri-Medicale/circumcizia-mit-si-realitate_8190