Papule perlate peniene?

Leziune dermatologica

Postata de George cu 8 luni in urma.

Buna am papule perlate peniene , doar ca eu nu am doar in jurup capul glandului se intind si prin zona preputului , este posibil sa fie tot papule perlate peniene sau altceva ?
Multumesc
P.s nu am intretinut nici un contact sexual

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Papule perlate peniene sunt mici cresteri de culoare roz sau alba, situate in jurul glandului penisului. Acestea apar de obicei intr-un model circular sau randuri si sunt complet normale si inofensive. In general, papulele perlate peniene nu trebuie sa fie dureroase sau sa provoace disconfort.

Cu toate acestea, este important sa consultati un medic pentru a confirma diagnosticul si pentru a exclude alte posibile conditii, deoarece nu pot fi facute diagnoze precise fara o evaluare medicala adecvata. Medicul va poate evalua si poate determina daca este vorba cu siguranta de papule perlate peniene sau daca este necesara o alta interventie.

Nu trebuie sa va faceti griji de faptul ca aveti aceste papule perlate peniene, deoarece ele sunt considerate normale si nu necesita tratament. Este important, totusi, sa primiti un diagnostic adecvat pentru a va asigura ca nu exista nicio alta problema medicala ce ar trebui tratata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/cauzele-aparitiei-punctelor-petelor-rosii-de-la-nivelul-penisului_17958