Cum se poate ingriji acasa o escara?

Leziune dermatologica

Postata de Utilizator11709200810 cu 2 luni in urma.

Pentru escare deschisa ce pot sa aplic la o pers. nedeplasabila de 82 ani?
Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este important sa intelegeti ca tratarea unei escare decubit (ulcere de presiune) la domiciliu necesita atentie si ingrijire adecvata. Iata cativa pasi pe care ii puteti urma pentru a trata o escara decubit la domiciliu:

Curatare si ingrijirea zilnica a escarei: Curatati cu grija escara cu apa calda si sapun, apoi stergeti delicat zona afectata. Asigurati-va ca evitati presiunea excesiva sau frecarea, deoarece acestea pot agrava starea pielii.

Schimbarea pozitiei: Asigurati-va ca persoana respectiva nu sta in aceeasi pozitie pentru perioade indelungate. Rotiti periodic pozitia corpului pentru a reduce presiunea asupra escarei si pentru a permite vindecarea.

Aplicarea unor pansamente speciale: Exista pansamente speciale, cum ar fi pansamentele cu hidrogel sau cu silicon, care pot fi folosite pentru a acoperi escara si pentru a promova vindecarea.

Mentinerea unei alimentatii sanatoase: O dieta echilibrata, bogata in proteine, vitamine si minerale poate ajuta la vindecarea mai rapida a escarei si la mentinerea unei pielii sanatoase.

Monitorizarea starii escarei: Fiti atenti la semnele de deteriorare a escarei si la aparitia unor simptome noi, cum ar fi roseata crescuta, umflaturi sau secretii. Daca observati orice modificare, consultati imediat un medic sau un specialist in ingrijirea ranilor.

Alegeti un medic specialist potrivit: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/sfaturi-practice-in-ingrijirea-escarelor_8447
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/tot-ce-trebuie-stiut-despre-escarele-de-decubit_17570