suspect de LNH si LIMFOM GASTRIC

Leucemie

Postata de bianca65 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Sunt din Tm si am 23 ani, ma numesc Gabriel si in luna februarie am fost diagnosticat cu ulcer duodenal.In urma unor analize efectuate: wbc:18000, eozinofile:7270(48.8%).In martie am fost internat la hematologie,mi s-a efectuat punctie sternala in care au iesit in evidenta tot eozinofilele crescute.In analizele efectuate la spital: wbc:9300 iar eozinofile: 3480(37.4%).In aceasta saptamana mi s-a efectuat si o biopsie din stomac la care nu am inca raspunsul si niste analize suplimentare: Ac. IgG anti-Trichinella spiralis...
0,81 index
INTERPRETARE:
< 0,9 index ............... NEGATIV
0,9 index - 1,1 index ..... NECONCLUDENT
> 1,1 index ............... POZITIV
(ser, Analizor DSX 4, Metoda EIA)
TEST SCREENING H I V 1 / H I V 2 . . . . . . . . . negativ
(ser, Architect ci 8200, Metoda CMIA Abbott, Test Ag/Ac Combo)
S e r o l o g i e T . p a l l i d u m ( V . D . R . L . ) . . . negativ
(ser, RPR-carbon)
TOXOPLASMOZA
I g M . . . . . . . . . . . . . . 0 , 0 7 5 negativ
I g G . . . . . . . . . . . . . . 1 2 , 0 0 0 U I / m l pozitiv
Interpretare IgG
0,0 < IgG < 2,0 UI/ml subiect neimunizat
2,0 < IgG < 3,0 UI/ml neconcludent
3,0 < IgG imunizare probabila, in functie de contextul
clinic se recomanda repetare dupa 2 - 3 saptamini
Interpretare IgM
0,0 < Index IgM < 0,499 negativ
0,500 < Index IgM < 0,599 neconcludent
0,599 < Index IgM pozitiv
(ser, AXSYM, Metoda MEIA Abbott)
Ac. IgG anti-Toxocara canis...
Ac. anti-Toxocara canis IgG
index .......... 1,87
INTERPRETARE:
< 0,9 index ................... NEGATIV
0,9 index - 1,1 index ......... NECONCLUDENT
> 1,1 index ................... POZITIV
Rezultatul se va interpreta in functie de contextul clinic
si epidemiologic. Totodata trebuie avut in vedere faptul ca
s-au semnalat reactii incrucisate (fals pozitive) cu
helminti. Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu o parere referitor la analize si la un posibil diagnostic. Va multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

bianca65

acum 12 ani

Am uitat sa precizez ca am slabit 20 kg intr-o luna.