Mycozis fungoides si sindromul Sezary - informatii generale

Leucemie

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
mama mea a fost diagnosticata cu neoplasm rinofaringe,iar pe fisa am vazut urmatorii termeni:
cod boala:c11 carcinom nediferentiat clasificare stadiala:T:x N1 M:0 G:4 ST:IIB
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat?O explicatie la aceste valori?Cat de grav este si ce se poate face?
Va multumesc,
Claudia

Raspunsuri (8)

Elena991510

acum 15 ani

banui ca deja a fost la un medic oncolog care i-a prescris deja tratamentul sau terapia. Daca nu a facut-o inca, sa se duca cat mai repede. A fost operata? daca nu, posibil sa o opereze si sa faca radioterapie. dar numai medicul oncolog va putea spune exact. Multa sanatate!!

Dorina6899908

acum 15 ani

Acest rezultat ar trebui sa fie in urma interventiei chirurgicale si analizelor de laborator.Din ce vad,as putea spune asa: t-ul,adica stadiul nu l-au precizat, l-au lasat x,o necunoscuta,n-ul,adica ganglionii au fost afectati,m-ul,adica metastaze,nu exista,g-ul adica profunzimea ,este 4,destul de mare si legat de aceasta profunzime,au stabilit stadiul 2B.Daca s-a facut interventia chirurgicala, este neaparata nevoie de tratament cu raze sau citostatice, acest lucru decide radiologul,la care trebuie mers neaparat cu diagnosticul.Daca nu s-a facut interventia chirurgicala ,cred ca va fi recomandata .Multa sanatate mamei!

ina102230

acum 15 ani

Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru urarile de sanatate,
A avut 2 ganglioni la gat si a fost operata de 2 ori pt a-i scoate.Acum face chimioterapie.A facut 4 sedinte si i s-a spus ca trebuie 6 (in total).Intrebarea mea este:CAT DE GRAV E ? Am auzit atatea pareri si nu stiu ce sa mai cred,iar doctorii nu ne-au spus ceva concret.

Dorina6899908

acum 15 ani

Eu am vrut sa-ti traduc diagnosticul in termeni pe intelesul tuturor.Am experienta in acest necaz,numai ca este genital,nu pot sa ma pronunt, nici sa fac o comparatie deoarece sunt organe diferite,doar in ceea ce priveste stadializarea ,sunt aceiasi termeni.La acest diagnostic,ginecologic s-ar fi facut o histerectomie totala,apoi tratamentul chimio.ORL nu stiu, depinde la ce medic ai fost, localitatea,spitalul...eu am fost la Cluj la institutul onc.Imi pare tare rau ca nu pot sa-ti fiu mai de ajutor.Sfatul meu, ce as face eu, as consulta si alti medici ,in special dintr-un institut onc. care se afla doar la Cluj si Bucurest,depinde unde va este mai convenabil.Doamne ajuta!

Elena991510

acum 15 ani

cum se simte dupa chimio???
sigur va face si radioterapie, sa ne spui ce doze ii da si cate sedinte.

daca reactioneaza bine, are sanse mari de vindecare!

sanatate multa si rabdare!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua .Fac tratament cu tamoxifen de 7 saptamani, in urma cu o saptamana am inceput sa simt un gust chimic (asemanator cu gustul din timpul radioterapiei) si o apasare in piept , cunoasteti asemenea simptome la acest medicament ? Va rog frumos raspundeti-mi.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna tatal meu a fost diagnosticat cu limfom limfocitar leucemizat gradul 4b puteti sa imi spuneti va rog care ar fi tratamentul pentru aceasta boala si clinica unde se poate trata?si daca stiti sa imi spuneti mai multe despre aceasta boala.va multumesc din suflet.

emilia

acum 10 ani

buna. sindromul sezary este contagios?