monocite marite

Leucemie

Postata de o stea cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am facut un set de analize,si toate mi-au iesit bune,doar monocitele au iesit marite.Procentul de monocite fiind de 15,1,cand pe valoarea de referinta arata maxim 12.Iar numarul de monocite este 1,11,in conditiile in care ar fi trebuit sa fie maxim 1.Ce inseamna asta? Ce ar putea fi? Va multumesc pt orice sfat.

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

In acest context, ar putea exista undeva o usoara inflamatie. Monocite marite apar in diferite reactii inflamatorii ,pentru a lupta impotriva anumitor bacterii, sunt celule macrofage. Pot apare in diferite boli dar si in urma tratamentului cu anumite medicamente. Este o situatie tranzitorie si reversibila. Ac***a in vedere ca restul analizelor sunt in limitele normale, nu ai dece sa-ti faci griji.......

Luminita

acum 8 ani

Buna ziua!I-am facut fiului meu ,in varsta de 23 de ani un set de analize.In general sunt bune,doar cateva sunt diferite de valorile normale si anume:
Monocite%-10.1,valori normele(4.0-8.0/%)
Neutrofile%-47.2,valori normale(60.0-70.0/%)
MPV 11.5,valori normale(5.0-10.0)
Este cazul sa imi fac griji si sa merg sa-i fac alte investigatii?
Cu multumiri!