Limfom Hodgkin SN

Leucemie

Postata de Cristina Teodora cu 11 ani in urma.

Buna seara.
Nepoata mea de 17 ani a fost diagnosticata cu ”Limfom Hodgkin SN”, unde SN inseamna : scleroza nodulara.
Diagnosticul a fost pus pe baza biopsiei unui ganglion mare cât o prună, scos de la gât (subclavicular stânga) acum 2 săptămâni.
Mâine (13 iulie) mergem la Fundeni pentru puncție osoasă de la șold. Vor să vadă dacă i-a fost afectată măduva roșie.
Tratamentul este de 2 ori pe lună 4 fiole de citostatice. Două se numesc : Bleomycin (15 mg) si celălalt medicament se numește Vinblastin (10 mg).
Îmi poate spune cineva dacă se va vindeca ?
Vă rog mult !
Mulțumesc din suflet !!!

Raspunsuri (4)

Mariana

acum 11 ani

Desigur, dar mult depinde de starea emotionala,de dorinta de a se vindeca. Aceasta o spun din proprie experienta.

Georgeta

acum 11 ani

Sigur ca da de acelasi diagnostic l-am primit si eu cand aveam 25 de ani. Acum am 36 si sunt bine, slava domnului si medicilor. Cu mult optimism si incurajari din partea celor dragi totul va fi OK.

johny2k

acum 11 ani

va salut pe toti de pe acest forum si va urez sanatate maxima. am ramas cu ceva medicamente in urma tratamentului ABVD pentru limfom hodgkin. e vorba de bleomicina, dacarbazina si vinblastim. pentru cei interesati pot fi contactat la nr. 0747 312 685.

Utilizator11544214859

acum 5 ani

Bună seara! Stiu ca se vindeca limfomul hodgkin atâta timp cât este durabil! Cred ca deja s a vindecat! Multa sanatate in continuare!