limfom cutanat cu celule t

Leucemie Limfom cu celule T cutanate Limfom cu celule de manta

Postata de cris31 cu 8 ani in urma.

sotuL meu a facut o biopsie iar rezultatul a fost limfom cutanat cu celule T , CD30.Leziunile au disparut de cca 6 luni , dar rezultatul la biopsie a venit abia acum
CARE SUNT PASII DE URMAT ?

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Buna seara!

CTCL- Limfomul cutanat cu celule T este un tip de cancer al limfocitelor T ale sistemului imun. Leziunile se pot gasii cel mai adesea localizate la nivelul trunchiului, insa pot fi prezente in orice zona a corpului, sau sant nevizibile.

Tratamentul limfomului cutanat cu celule T depinde de stadiul bolii, asa pasul urmator este un Hematolog, si stadializarea bolii.

Diagnosticul limfomului cutanat cu celule T este dificil de stabilit in stadiile initiale, din pricina evolutiei sale lente si asemanarii simptomelor cu cele intalnite in diverse afectiuni cutanate benigne.

De exemplu, leziunile initiale se pot asemana cu cele din psoriazis, dermatita sau eczema si in plus, leziunile pot raspunde favorabil la tratamentule cu diferite steroizi prescrise.Toti acesti factori pot face ca boala sa ramana nedescoperita si netratata ani de zile.

Biopsiile cutanate care evidentiaza infiltrarea epidermului cu celule T anormale sunt esentiale pentru a confirma diagnosticul.

Exista si sant deja substante si NOI ORIENTARI TERAPEUTICE!

Mai mult despre aceste terapii va pot scrie in email privat, dupa stadializarea bolii. Emailul privat gasit mai jos in semnatura.

Cris

acum un an

Care mai este starea soțului dumneavoastră? Și eu am primit un diagnostic similar dar se pare că boala are deja câțiva ani.