hemoglobina

Leucemie

Postata de membru223836 cu 10 ani in urma.

buna ziua
mi-a iesit hemoglobina 8.4 si hematroctit 26.8,hemoglobina medie eritrocitara 18.6 si concentratia hemoglobinei medii eritrocitare 31.4 si siderimia 15 ce parere aveti/va multumesc

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

Aceste rezultate indica o anemie feripriva .

membru223836

acum 10 ani

BUNA ZIUA DIN NOU MA SCUZA-TI DE INDRAZNEALA DAR NU AM REUSIT SA AJUNG LA DOCTOR DIN CAUZA SARBATORILOR SI DE ACEEIA AM APELAT LA SFATUL DUM ESTE GRAV SE POATE REMEDIA NU?

Adrienne

acum 10 ani

Ar fi bine de vazut daca exista o cauza anume, care determina unele pierderi de sange, cum ar fi cea de natura digestiva. Medicul va sti daca trebuie facute investigatii in plus sau se va limita la a prescrie suplimente pe baza de fier. Pana atunci s-ar putea interveni asupra dietei. O dieta bogata in fier : ficat , carne rosie sp***a , peste , galbenus de ou , ceapa , usturoi , fasole , mazare , nuci , seminte , vegetale cu frunze verzi , verdeturi proaspete. Vitamina C stimuleaza absorbtia fierului. De evitat : ceaiul , cafeaua , cacao , cola si vinul in timpul meselor deoarece taninul pe care-l contine reduce absorbtia fierului. Situatia se poate remedia.