ganglioni submandibulari stanga

Leucemie

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna ziua!

Am 32 de ani si de vreo 3 luni am observat niste umflaturi submandibulare pe partea stanga, in vecinatatea maxilarului, mergind spre urechea stanga. La apasare este dureros si deasemenea cand misc capul si uneori chiar cand vorbesc si se incordeaza muschii mandibulari. Am facut o tomografie computerizata si mi s-a spus ca ganglionii vizualizati au dimensiunea de max 11 mm si ca nu sunt tumorali (deoarece sunt mai mici de 20 mm).
Am facut o hemoleucograma unde toate au iesit bine.
Am mai fost la un medic care mi-a spus ca era de preferat sa fac un RMN si nu un CT, ca se vad mai bine structurile la RMN la gat.
Eu sunt confuz in aceasta privinta si doresc sa va intreb ce parere aveti? Daca hemoleucograma a iesit bine si ganglionii sunt mai mici de 11 mm este exclusa posibilitatea limfomului?

Raspunsuri (2)

Dan

acum 11 ani

In mod normal, o radacina sau mai multe de masele neglijate infectate ori o infectie bacteriana in gat netratată. A doua posibilitate o infectie a urechii de pe partea respectiva sau oreion. A treia posibilitate in cel mai rau caz vreo tumora.

Daniel

acum 8 luni

Ai aflat care a fost problema?