ce sunt neurofilele si cum se trateaza?

Leucemie

Postata de zaragoza cu 12 ani in urma.

am facut analizele si mia iesit ca am neurofile 1.36 si mi sa spus ca am imunitatea scazuta ma numesc alexandra si am 24 de ani as vrea sa stiu cu ce ma pot face bine sau cit de grav este cea ce am va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Neutrofilele sunt cel mai numeros tip de leucocite si au un rol major in apararea antiinfectioasa a organismului .
Scaderea numarului de neutrofile sub 1500/mcl se numeste neutropenie si se ia in calcul numarul nu procentele din formula leucocitara. Pacientul neutropenic are un risc crescut de a dezvolta infectii.
In concluzie, in primul rand trebuie sa fiti sigura ca numarul si nu procentele sunt scazute, iar in acest caz trebuie sa luati legatura cu medicul specialist d ehematologie.

zaragoza

acum 12 ani

va ms foarte mult medicul meu mia zis ca numai neutrofilele mi_au iesit prost si ca as avea imunitatea scazuta a organismului vreau sa stiu cit de grav este si cu ce riscuri sunt va ms