analize medicale

Leucemie Trombocitopenia idiopatica

Postata de felicia105 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am o rugaminte, daca poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu analizele persoanei pt care lucrez. Va contactez din Italia, as vrea sa inteleg daca e un motiv de ingrijorare. Persoana in cauza a fost operata, inlocuirea valvolei aortice acum 2 ani. Ia pastile pt colesterol, hipertensiune, tahicardie si cardioaspirina .La ultimile analize i-au iesit globule albe11.12 cele rosii 4.47, trombocite 86, si rare mielociti.E posibil un inceput de leucemie? Pe maini ii apar pete vinetii, i se sparg vasele de sange chiar fara sa se loveasca. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

buna

acum 11 ani

de la atatea medicamente cu efecte adverse simptomele care apar nu sunt de mirare. si o persoana absolut sanatoasa ar incepe sa aiba probleme majore. inainte sa va faceti griji de tot felul de boli improbabile mai bine cititi hartiile insotitoare si le inlcouiti cu remedii naturiste si homeopatice.

raspuns

acum 11 ani

de la atatea medicamente cu efecte adverse simptomele care apar nu sunt de mirare. si o persoana absolut sanatoasa ar incepe sa aiba probleme majore. inainte sa va faceti griji de tot felul de boli improbabile mai bine cititi hartiile insotitoare si le inlcouiti cu remedii naturiste si homeopatice.

buna

acum 11 ani

de la atatea medicamente cu efecte adverse simptomele care apar nu sunt de mirare. si o persoana absolut sanatoasa ar incepe sa aiba probleme majore. inainte sa va faceti griji de tot felul de boli improbabile mai bine cititi hartiile insotitoare si le inlcouiti cu remedii naturiste si homeopatice.

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Din analize nu reiese decat o scadere moderata a trombocitelor, care ar putea explica sangerarile. E adevarat ca aspirina poate accentua riscul de sangerare (nu numai la nivelul pielii), dar decizia de a o intrerupe trebuie luata de cardiolog, dupa punerea in balanta a acestui risc cu eventualele beneficii.
Scaderea trombocitelor, in cazul de fata, nu este un semn de leucemie (probabil o trombocitopenie idiopatica) si singurul motiv de ingrijorare ar fi riscul hemoragic.

felicia105

acum 11 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns, succes in activitatea dvs!