Adenopatie inghinala,post varicela

Leucemie

Postata de Costinelll cu 8 ani in urma.

Buna ziua, sunt baiat si am 21 de ani. Au trecut circa 3-4 saptamani de cand mi-a trecut varicela. Problema este ca aacum o saptamana am descoperit ganglionii inghinali inflamati, Eu sunt destul de slab astfel ca sunt vizibili si cu ochiul liber.Este posibil sa fie cauzat de faptu ca am facut varicela sau sa mai fac si alte investigatii ?

Mentionez ca am facut toate analizele generale, sange, le-am facut si pe cele pt sif, hiv si cele care au legatura cu zona, inchinala, toate au iesit bine, mai putin VSH care a fost dublu.

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , este putin probabil ca adenopatiile sa aiba legatura cu varicela . In mod normal in infectiile virale adenopatia este generaliza si apare pe mai multe grupe de galglioni (cervicali , supraclaviculari, axilari etc)

Adenopatia iliaca si inghinala:

- dreneaza extremitatile inferioare, perineul, fesele si peretele abdominal inferior. Nodulii sunt normal palpabili la copii. Limfadenopatia este determinata de infectii, muscaturi de insecte, dermatite locale. Masele nonlimfoide pot fi confundate cu hernii, testicul ectopic si lipoame.

Este foarte important de stiut daca adenopatia este unilaterala sau bilaterala , daca este mobia sau fixa , calda , rosie , dureroasa sau nu .
Recomandari : consult de specialitate la medicul urolog sau infectionist pentru precizarea etiologiei si tratament de specialitate.

Costinelll

acum 8 ani

Am fost la medic internist s-a uitat si ecografic la ei. Nu mi-a dat niciun tratament, doar suplimente nutritive, vitamine, baraka pt cresterea imunitatii. Deocamdata ei sunt destul de mobili , foarte putin durerosi, in parte dreapta se simt vreo 3, iar in stanga doar vreo 2. Nu am facut febra sau ceva pana acum.