Bunăsearaam leucemielimfoblastică acută ?

Leucemia acuta promielocitica

Postata de Utilizator11699124675 cu 6 luni in urma.

Bună seara am 16 ani și am leucemie limfoblastică acută vreau să știu cât durează tot tratamentul și în cât timp dispare boala

Dacă se poate un răspuns rapid

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Durata tratamentului pentru leucemia limfoblastica acuta poate varia in functie de mai multi factori, inclusiv stadiul bolii, raspunsul la tratament si alte caracteristici individuale. In general, tratamentul poate dura de la cateva luni pana la cativa ani. Uneori, boala poate intra in remisie completa dupa cateva luni de tratament, dar in alte cazuri, tratamentul poate continua mai mult timp pentru a asigura ca boala nu revine. Este important sa consulti medicul oncolog care te trateaza pentru informatii specifice privind durata si prognoza ta personala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Leucemii-si-limfoame/leucemia-limfoblastica-acuta-la-copii-care-sunt-optiunile-de-tratamenti_14786