Se poate obtine o programare la I.N.E.M.R.C.M. ?

Legislatie medicala

Postata de Dan Ciresnescu cu 12 ani in urma.

Va rog furmos sa-mi spuneti daca in calitate de persoana particulara pot obtine o programare la
Institutul National de Expertia Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca la Doamna Doctor Roxana Beatrice Cretu sau
Doamna Doctor Elena Otilia Marinescu ?
Prietena mea are Handicap Fizic inca de la nastere . Acondroplazie Plastica.
In prezent lucreaza la o Fabrica de Confectii, Are 42 de ani. Are aproape 27 de ani vechime in munca. As dorii sa stiu daca are dreptul sa solicite Pensie de Invaliditate ?
Are de pierdut , sau are toate sansele sa obtine un cuantum la pensie acceptabil?
Dar in primul rand dorim o expertiza medicala cat se poate de corecta si obiectiva.
Noua lege a Pensiilor 263/2010 impune varsta minima de 50 de ani.
Ma gandesc ca o Consultatie la acesti 2 Medici Experti ar clarifica lucrurile .
Intreb , cum se obtine o programare platita ,bineinteles .
Ma poate lamurii cineva ? M-ar ajuta foarte mult. Nu stiu cum sa procedam .

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Cautati un numar de acolo si sunati pentru informatii.

Dan Ciresnescu

acum 12 ani

Multumesc ! Asa voi face .

Medic Epuran

acum 12 ani

Mergeţi la medicul expert al judeţului sau sectorului de unde trebuie să obţineţi trimitere spre Institutul National de Expertia Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca (şi acesta poate decide pensionarea). Ca informare pt. d-vs Doamna Doctor Elena Otilia Marinescu nu mai lucrează în cadrul institutului.

Dan Ciresnescu

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns !
De fapt eu sunt derutat sau nedumerit , nemultumit de legile de protectie sociala .
La un moment dat , de la Inspectorat, sau cum se spune mai nou D.G.A.S.P.C. la revizuirea ,reconfirmarea gradului de incadrare chiar i s-a propus pensionarea, ca oricand ii se aproba acest lucru. Necazul cel mare este ca in ciuda muncii depuse,dupa 27 de ani de munca in fabrica ,si in ultimul timp acest efort chiar il resimte , o pensionare de invaliditiate ,cuantumul acestei pensii este mult prea mic astfel incat te intrebi cine poate traii cu mai putin de 500 de lei ?!
Pur si simplu... este total descurajant. De aici , si dorinta mea de a comunica cu specialistii din domeniu astfel incat sa gasim o clarificare al acestei situatii foarte, foarte delicate.
De aceia spun , prefer o consultatie in particular. Sa avem dreptul de a opta ...
In acest domeniu ,legea este total nedreapta . Injusta . STAU SI MEDITEZ ...

anonim

acum 11 ani

cred ca ar fi bine sa nu mergeti.doctorii se poarta foarte urat cu pacientii,iar la externare nu va da nici un fel de rezultat al analizelor.totul este secret.am facut o criza de rinichi acolo si nu m-a bagat nimeni in seama.nu am primit nici un medicament.rusine sa le fie!

Hitler

acum 8 ani

AUSCHWITZ , asta e INEMRCM dar le vine randul , se ard sute de lumanari in biserici , la morti , pentru acesti medici cretini din institut , singurul leac impotriva lor , lumanari arse la morti ca si ei isi bat joc de oameni bolnavi si o sa le sune ceasul , deja incep clopotele sa le bata , unul cate unul

Arsene Boca

acum 8 ani

focul iadului va arde peste acesti medici care au nenorocit oameni amarati si lipsiti de sanatate , in focul iadului vor ajunge , nu vor pleca de aici de pe acest pamant pana NU aici vor plati si vor da socoata pentru faptele lor , atei , diavoli , astia sunt