Se incadreaza la vreun grad de handicap?

Legislatie medicala

Postata de adrian.s cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! Copilul meu are 18 ani,iar acum3 ani in urma a fost decoperit ca are la ochiul stang boala Coats.A fos operat in Belgia,insa i s-a desprins din nou retina si in prezent nu mai vede absolut deloc cu el,celelalt ochi vede bine.Vreau sa intreb,in cazul lui se poate incadra la vreun grad de handicap? Va multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Din nefericire handicap este. Un medic oftalmolog,va examina si celalalt ochi si va poate spune ce procent de vedere mai are fiul si daca pate fi propus pentru comisia care stabileste gradele de invaliditate , cu sau fara posibilitati de munca. Prezentati si documentele medicale eliberate de Spitalul unde a fot operat .

adrian.s

acum 12 ani

Multumesc de raspuns,copilul vede bine cu ochiul drept,la el nu are probleme,insa ochiul operat(cel stang) nu mai vede cu el deloc,am rezultatul campului vizual care este 0.Apoi,eu nu am alte acte decat cel eliberat de la un spital din Belgia unde a fost operat,plus cateva ecografii la ochiul operat in care ultima arata ca este ca nu mai vede nimic,ce altceva imi mai trebuie,sau,s-ar incadra la vreun grad de handicap?.Nu vreau sa fiu inteles gresit,nu alerg cu disperare dupa un certificat de handicap,de 3 ani stau asa ,insa am zis ca daca el are un drept,de ce sa nu beneficieze de el?

Iuli

acum 12 ani

Copilul are voie handicap de gradul 3 care nu ofera prea mari beneficii insa s-ar putea sa nu poata lucra normal cu acest certificat (8 ore). Oricum stiti ca nu are voie sa conduca masina, sa lucreze in politie, armata, transporturi etc. Interesati-va la comisia de handicap de acolo de unde stati.

marian

acum 10 ani

sal si eu nu mai vad cu ochiu stang am si glaucom si mia pus ca benificiez de gradu 3 am reducere la transport dar este strigator la cer platesc asigurarea medicala mai bine nu fac atat am avut de spus si atunci care aianuaunimic le da grad 1 ca au baninoi nuca nu avem

dan.p.

acum 10 ani

La incadrarea in grad de handicap, se tine cont de valorile functionale ale ochiului cel mai bun. In situatia dv, nu cred ca se poate incadra... :(

burdeanu anca

acum 10 ani

am psorizis ma incadrez intr-un grad de handicap?
astept un rasp