pot ramane acasa de la 2 luni

Legislatie medicala

Postata de Ramona07 cu 13 ani in urma.

Asi vrea sa stiu daca dupa 2 luni de sarcina pot ramane acasa deoarece locul de munca nu imi permite reducerea programului de lucru iar la serviciu sunt in continu un pachet de nervi. Precizez ca lucrez si munca de teren si de birou si lucrez de 5 ani.

Raspunsuri (4)

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

puteti beneficia de concediu de risc maternal,pe o perioada de max 120 zile,la recomandarea medicului de medicina muncii,daca se constata ca locul sau programul de munca pot pune in pericol sarcina si angajatorul nu poate oferi un alt loc de munca,fara astfel de riscuri;acesta poate fi acordat de medicul de familie sau de specialist(obstetrician) si nu are legatura cu concediul de maternitate.mai puteti beneficia si de concediu de boala pana la 90 zile calendaristice(max 30 de la medicul de familie,restul pana la 90 de la specialist).din luna a 7-a puteti intra in concediu de maternitate(126 zile total,din care min.42 postnatal).faceti-va socoteala singura daca apeland la toate aceste forme puteti deja ramane,sau de cand ar trebui sa faceti demersurile.sanatate!

IonVasile

acum 13 ani

Deci poti reduce timpul de lucru, iar salariul sa fie aceelasi:
Baza legislativa. OUG 96/2003
* Art. 13 - În baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate îndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

reducerea timpului de lucru este altceva.nu are legatura cu tipurile de concediu posibile,enumerate. vezi titlul intrebarii.sanatate!

Ramona07

acum 13 ani

Eu lucrez in MAI operativ zi si noapte pe schimburi, nu au cum sa imi reduca programul de munca si nici sa ma detaseze la birou