pot intrerupe concediul de risc maternal

Legislatie medicala

Postata de Ramona07 cu 13 ani in urma.

asi vrea sa va mai intreb pot intrerupe concediul de risc maternal pentru 3 saptamani de concediu legal dupa care sa continui iarasi cu concediu de risc.

Raspunsuri (1)

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

da,este posibil,deoarece legea spune ca puteti beneficia de concediu de risc maternal PANA LA 120 zile(adica nu obligatoriu 120).Ex.:ati primit pt 30 zile,apoi cerere de co odihna,apoi la revenire va incadrati iar in risc maternal pana la max 120.sanatate!