Pentru ce am eu ma pot pensiona pe caz de boala?

Legislatie medicala

Postata de Sophia M cu 12 ani in urma.

De aproape 5 ani de zile sufar de multiple afectiuni digestive, unele sunt mai banale, altele incurabile. Mai precis, am malabsorbtie intestinala cauzata de intoleranta la lactoza si malabsorbtia fructozei. In plus, certificate tot prin analize concrete, am alergii alimentare la vanilie, oua, ardei, banane, ananas.
Pe scurt, de ani de zile nu pot manca decat cartofi, orez, morcovi, carne, toate fara niciun pic de condiment sau alte adaosuri. Orice altceva am incercat ma darama fizic a doua zi.
De la debutul bolii am mai putut lucra un an, apoi, cu toate suplimentele administrate nu am mai putut lucra. De doi ani de zile nu am niciun venit, nici somaj. Am mai incercat sa lucrez macar part-time dar nu fac fata fizic. In occident, am citit pe site-uri, ca se pensioneaza pe caz de boala cu aceste diagnostice, la noi exista aceasta posibilitate? Sau daca tot nu prea pot manca, o sa si mor de foame in ele din urma?
Multumesc pentru orice informatie!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In vederea pensionarii de invaliditate, medicul primar sau medicul specialist pentru afectiunea principal invalidanta, atunci cand apreciaza ca starea de sanatate a persoanei pe care o are in asistenta medicala nu ii permite reluarea activitatii profesionale, in limitele maxime de concediu medical prevazute de lege, cu toate tratamentele medicale recuperatorii aplicate, propune pensionarea de invaliditate, cerand in acest sens avizul cabinetului de expertiza medicala teritoriala.
Medicul expert al asigurarilor sociale avizeaza pensionarea de invaliditate numai daca constata pierderea totala sau a cel putin jumatate din capacitatea de munca, aproband si concediul medical necesar intocmirii formelor de pensionare.

Sophia M

acum 12 ani

Deci sa apelez intai la medicul de familie? La gastroenterolog? La nutritionist? Ei pot solicita avizul cabinetului de expertiza, sau eu trebuie sa ma duc?
Multumesc!