PENICILINA

Legislatie medicala

Postata de GYNUTZA cu 14 ani in urma.

Buna ziua.As dori sa-mi spuneti si mie cu cat ser fiziologic se dizolva penicilina?Multumesc

Raspunsuri (2)

rodica1110521

acum 14 ani

depinde cui ii este administrata ( copil sau adult ) si ce concentratie are flaconul , 4000 unitati , 8000 , 5000 . Dar in general se folosesc intre 3 si 5 ml ser sau apa distilata .

Ioan-Cristian83519

acum 14 ani

Daca folosesti ser putin, intre 3 si 5 ml, injectia este destul de dureroasa si mai doare si locul multa vreme. Daca folosesti 10 ml de ser injectia este foarte dureroasa deoarece solutia se imprastie mult in muschi dar dupa injectie durerea de la lucul injectiei scade treptat in putina vreme.