Nu mai e in prezent, nimeni in masura sa ne raspunda?

Legislatie medicala

Postata de Laurențiu cu 7 luni in urma.

Am 37 ani si nu mai vad cu ochiul drept ( port proteza) in momentul de fata sunt angajat dar as dori sa stiu daca pot beneficia si de un ajutor de la stat pe langa salariu, sau macar de o adeverinta pentru a lucra mai putine ore( eventual 4) in momentul de fata lucrez casier 12/24.Astept un raspuns de la cineva care se pricepe sau care a trecut prin aceste lucruri.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este recomandat sa te adresezi unei persoane specializate in legislatia muncii si/sau asigurarilor sociale din tara in care locuiesti. Aceasta poate fi un avocat specializat in astfel de situatii sau un consilier in domeniul muncii la una dintre institutiile responsabile in acest sens, cum ar fi Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca sau Casa Nationala de Pensii. Aceste persoane pot evalua situatia ta in baza legii si iti pot oferi informatii precise si actualizate despre drepturile tale si posibilitatile de a primi ajutoare sau reduceri de program de lucru in conformitate cu situatia ta specifica.