Lege noua gratuitate handicapati

Legislatie medicala

Postata de Mihaela22120678 cu 12 ani in urma.

Spuneti-mi va rog daca stie cineva abilitat cum se completeaza retetele la pacientii care au si pensie de varsta si handicap. Pot beneficia de medicamente gratuit (cu compensare 100%) ca si pana acum (august 2011)? Unde bifezi la categorie asigurati? Ai voie sa scrii 100% la compensare?
O colega mi-a spus ca daca vrei sa dai unui handicapat o reteta gratuita trebuie sa le ceri tuturor handicapatilor o declaratie pe proprie raspundere ca nu mai au alte venituri. Asa este?
Sunt medic si nu vreau sa primesc vreo amenda de la casa de asig de santate.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

angela

acum 12 ani

Intrebati la Casa de sanatate,doar sunteti medic! Sau nu ?!Nimeni nu va va taia capul pt. asa ceva!!

daria

acum 12 ani

reteta nu o faci tu ce medicul specialist sau medicul de familie daca bolnavul este gradul unu grav beneficiaza de medicamente gratuite