la OD am ambliopie severa,miopie mare si OD 2/3 fara corectie, ma incadrez la handicap mediu ?

Legislatie medicala

Postata de Utilizator21528287850 cu 5 ani in urma.

Sunt diagnosticata: la ochiul drept cu ambliopie severa , miopie mare cu astigmatism si la ochiul stang vedere 2/3 fara corectie . Deficienta a aparut in urma unui strabism divergent operat la varsta de 5 ani. Poate fi incadrata aceasta deficienta intr-un grad de handicap ?In urma consultului oftalmologic am obtinut un Referat medical cu aceste precizari ale diagnosticului , nu s-a evaluat campul vizual dar mi s-a precizat ca nu ma pot incadra in nici o forma de handicap vizual. As dori sa stiu si parerea dumneavoastra. va multumesc mult

Raspunsuri (1)

Utilizator11566227355

acum 4 ani

Care este acuitatea vizuală și ce dioptrii aveti?