INDEMNIZATIE COPIL HANDICAP PINA LA 7ANI

Legislatie medicala

Postata de denisa377210 cu 12 ani in urma.

AM FACUT PINA LA URMA UN DOSAR LA DIRECTIA MUNCII SI DESI LA INCEPUT MI S-A SPUS CA O SA IAU 450 RON SI VECHIME PE CARTEA DE MUNCA M-AU INCADRAT PE L448 LA 150RON FARA VECHIME.NU STIU PE CINE SA MAI INTREB DACA E CORECTA INCADRAREA MI S-A SPUS CA AM INTRERUPERE PE CARTEA DE MUNCA DE CAND A FACUT COPILUL 2ANI PANA M-AM ANGAJAT DIN NOU 6LUNI ADICA DAR AM LUCRAT 2ANI FARA INTRERUPERE DUPA ACEEA.DACA POATE CINEVA SA MA AJUTE CU RASPUNS AR FI BINE CA AS FACE CONTESTATIE.MULTUMESC MULT.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In aceasta situatie, ar trebui sa te adresezi unei persoane specializate in dreptul muncii sau unei institutii legale care se ocupa cu protectia drepturilor lucratorilor.

In general, indemnizatia pentru persoanele cu handicap este stabilita in functie de gradul de handicap si de necesitatile persoanei. Cu toate acestea, suma exacta variaza in functie de diferiti factori, cum ar fi venitul familiei, varsta persoanei cu handicap si altele.

Din descrierea ta, nu suntem in masura sa va oferim un raspuns precis si corect, deoarece aceasta necesita expertiza in domeniul legilor privind asigurarile sociale.

Ai putea sa te adresezi unui avocat specializat in dreptul muncii sau sa consulti un expert la un centru de asistenta a persoanelor cu handicap. Poti, de asemenea, sa te adresezi cu plangerea ta la o institutie superioara, daca nu esti multumit de rezultatul obtinut la Directia Muncii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie