concediu maternitate

Legislatie medicala

Postata de iiiulia cu 13 ani in urma.

buna seara.lucrez la o firma de 9 luni de zile cu contract pe perioada determinata,daca vreau sa fac un bebe, beneficiez de banii pt bebe,de cei 600 ron?
trebuie neaparat sa am contract pe perioada nedeterminata ca sa beneficiez de cei 600 ron? nu vrea sa mi faca...

Raspunsuri (4)

acum 13 ani

Concediul pentru cresterea copilului necesita realizarea unor venituri impozabile timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului.

Daca tu ai platit asigurarile sociale timp de 12 luni inaintea nasterii nu are importanta tipul contractului, singura problema cred ca va fi dupa cei 2 ani, nu stiu daca firma angajatoare va mai fi obligata sa te primeasca(ac***a in vedere ca ai un contract pe perioada determinata)
Uite si aici detalii http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?pag=a&id=92&s=Comentarii&aid=184

iiiulia

acum 13 ani

multumesc frumos pt raspuns. daca raman insarcinata si nu vrea sa mi mai prelungeasca contractul? ce fac ca sa beneficiez de banutii care mi se cuvin mie si bebelui?

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

oana009 ti-a raspuns absolut corect.Pt noua intrebare:primesti toate drepturile daca nasterea copilului survine la sub 9 luni de cand ti s-a desfacut contractul de munca.Sanatate!

marilena

acum 13 ani

buna ziua sunt angajata unei firme insarcinata in 3 luni,care dupa ce am citit drepturile gravidei am observat ca nu le-a aplicat deloc.in functia de ospatar sunt oarecum obligata, prin amenintari cu fel si fel de desfaceri ale conrtactului indirecte ,sa prestez serviciul in afara programului meu,adica lucrez de dimineata ora 8 pana seara ora 24,dupa ora 24 la felurite mese organizate.ptru faptul ca am considerat un factor destul de periculos,oboseala dupa 24 de ore de munca,pt sanatatea copilului si am refuzat sa vin am fost agresata verbal si pot considera ca nici una din obligatiile angajatorului nu a fost indeplinita.nu exista protejarea gravidei si mai ales stresul verbal cum m-i s-a zis ca nu sunt un caz special trebuie sa muncesc ca si ceilalti angajati.traiesc cu frica sa nu fiu data afara cu motive banale ale sefei mele.va multumesc