Cate trimiteri pentru analize pot primi in timpul sarcinii de la medicul de familie?

Legislatie medicala

Postata de Georgyana78839 cu 8 ani in urma.

Medicul meu de familie mi-a dat trimitere pentru analize abia dupa 10-11 saptamani..iar acum mi-a spus ca abia la 32 imi mai poate da trimitere,cu toate ca i-am specificat ca medicul ginecolog mi-a spus sa mai fac iar ac***a 24 sapt. si mi-a spus ca medicul meu ginecolog se grabeste.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , medicul ginecolog nu se grăbeste . Medicul de familie are obligația sa supravegheze sarcina in evolutie iar analizele de sânge , sumarul de urina, urocultura si culturile din col sunt analize ce se efectuează trimestrial la 12 saptamani , 24 de săptămâni si 32 de săptămâni .