autopsie

Legislatie medicala

Postata de marilena.neacsu cu 13 ani in urma.

este obligatorie autopsia in cazul persoanelor decedate acasa?
Intreb acest lucru deoarece am citit si in textul de lege ca este obligatorie pentru persoanele decedate in spital.

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 13 ani

Nu, din cate stiu nu este obligatoriu.
Autopsia se face doar in cazul in care un membru al familiei doreste asta sau exista suspiciuni

elena

acum 13 ani

Stiu ca se face autopsie persoanelor tinere care nu sunt inregistrate cu afectiuni grave. Persoanelor trecute de 60 de ani, daca medicul de familie elibereaza certificat de constatare a decesului si nu exista suspiciuni de moarte provocata nu li se face autopsie. Nu stiu ce spune legea.

Iuli

acum 13 ani

Se face autopsie in orice caz de suspiciune.

cristi

acum 13 ani

numai daca vrei,bineinteles contra cost