Iritatie interfesiera?

Iritatie minora a pielii

Postata de Utilizator11710300189 cu o luna in urma.

Senzatie de umezeala, usturime si mancarime. Incercat flucinolon n si baneocin…fara rezultate pe termen lung. La cateva zile revine

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Problema pe care o descrieti pare sa fie o infectie fungica, o cauza comuna a mancarimii si a iritatiei in regiunea interfesiera. Aceasta este o zona unde se dezvolta usor o infectie fungica din cauza umiditatii si lipsei de aerisire. Crema cu fluocinolon este un corticosteroid si este folosita pentru a calma roseata si umflatura cauzate de o varietate de afectiuni ale pielii. De asemenea, Baneocin este un antibiotic utilizat pentru a preveni sau trata infectiile bacteriene ale pielii.

Daca aceste tratamente nu au efect, este posibil sa fie vorba de o infectie fungica rezistenta care necesita un alt tip de medicatie.
De asemenea, este important sa mentineti zona uscata si sa evitati hainele stramte care pot crea un mediu cald si umed, favorabil dezvoltarii fungilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/mancarimile-anale-pruritul-anal_7707
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/iritatiile-pielii-cele-mai-frecvente-afectiuni-si-cauzele-lor_16928