Iritație in zona genitala ?

Iritatie minora a pielii

Postata de Utilizator11710804155 cu o luna in urma.

Buna ziua!
După ce m-am epilat la câteva ore am simțit o iritație si mâncărime in zona genitalA, iar când m am dus la baie am simțit 2 bubițe una pe labia stanga alta pe labia dreapta spre anus. Adică ma poate ajuta cineva, mulțumesc ! PS: Menționez ca este a doua oară când îmi iese .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Iritatia si mancarimea in zona genitala dupa epilat pot fi cauzate de o reactie a pielii la procedura de epilat. Aceste simptome ar trebui sa dispara in 24-48 de ore. Insa, prezenta de bubite poate indica si o infectie sau o afectiune a pielii, cum ar fi foliculita (inflamarea foliculilor de par). Este important sa nu scarpinati aceasta zona pentru a preveni agravarea simptomelor sau aparitia altor infectii.

Puteti incerca sa aplicati o crema topica pentru a calma iritatia si mancarimea. Daca simptomele persista sau se agraveaza, ar trebui sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica a fetiteti dvs. si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie.

Articole de recomandate:
sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-decalvanta_20189
sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-inflamatia-foliculilor-pilosebacei_1346

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.