Ce trebuie sa fac in cazul meu?

Iritatie minora a pielii

Postata de Sanda cu 4 saptamani in urma.

Buna ,ma numesc Sanda am aproape 40 de ani si de cateva luni am facut si o ecografie la sani in Italia pentru ca nu facusem niciodata. La aceasta ecografie a rezultat totul bine insa de aproape o luna de zile am o mancarime la sfarcul drept . La acest sfarc am un fel de cos di care iasa ceva alb ca un dop e solid iar mancatimea e in acea zona . Iam spus si arata medicului despre acest dop si mia spus ca e normal insa atunci nu aveam aceasta mancarime.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Este bine ca ati facut ecografia mamara, insa situatia pe care o descrieti necesita un consult dermatologic. Mancarimea poate fi cauzata si de o simpla eczema, care poate fi tratata cu o crema specifica, insa e important sa se faca un examen local pentru a se exclude anumite patologii precum piodermita sau chiar anumite forme de cancer de san. Nu lasati lucrurile sa evolueze, mergeti cat mai repede la control pentru a fi sigura ca situatia nu este grava.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/afectiuni-ale-sanului-probleme-ale-mameloanelor_8713
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/ce-trebuie-sa-stim-despre-scurgerile-mamelonarei_16976
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/scurgerile-mamelonare-semnifica-rar-o-boala-grava_1177
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/simptome-ale-afectiunilor-mamare_814
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cum-diferentiem-corect-o-boala-a-sanilor-de-o-eczema_20231