Ce sa fac daca mi-au iesit niste pete pe partea de jos a abdomenului?

Iritatie minora a pielii

Postata de Utilizator11706111694 cu 3 luni in urma.

De aproape o săptămână mi-au iesit niste pete mici rosii pe zona dintre buric si zona intima. Nu este rujeola, de asta sunt sigura, dar nu stiu daca nu cumva ar fi o alergie. Inainte sa le observ am consumat theraflu, 2 cani cu lapte, nu am consumat oua sau orice altceva. Uneori ma mananca, dar nu foarte tare. Pana acum nu am avut aceasta problema. Am nevoie de un sfat neaparat!!Cum pot sa fac să-mi treaca mai repede?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca va confruntati cu astfel de pete rosii pe piele, este posibil sa fie vorba fie despre o reactie alergica, fie despre o infectie cutanata, o iritatie sau o eczema. In astfel de situatii, este recomandat sa incercati sa mentineti zona curata si uscata si sa evitati scarpinarea, pentru a nu agrava simptomele.

Hidratarea pielii cu o crema fara parfum poate reduce, de asemenea, disconfortul. Daca observati ca petele se inmultesc sau daca simptomele se agraveaza, cel mai bine ar fi sa va adresati unui medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/iritatiile-pielii-cele-mai-frecvente-afectiuni-si-cauzele-lor_16928