vsh

Investigatii

Postata de lungu13 cu 15 ani in urma.

acum 3 saptamani mi-am facut analize medicale si la vsh mi-a iesit 44-70mm nu stiu daca este normala va rog sa-mi raspundeti

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

VSH este o analiza prin care se determina proprietatea globulelor rosii de a se depune. Valorile normale sunt : mai mici de 13 mm la o ora si mai mici de 20 mm la doua ore. O crestere a acestor valori, peste 40-50 arata ca in corp exista o infectie acuta microbiana sau virala ,dereglare hormonala, tuberculoza,reumatism, anemie,boli parazitare ,hepatice, renale ,tumorale, etc. La femei pot sa apara valori crescute si in timpul menstruatiei sau din luna a-4-a de sarcina. Se recomanda repetarea analizei dupa doua saptamani si in functie de scaderea, cresterea sau mentinerea valorilor, medicul isi da seama se evolutia bolii . In concluzie, nu pot decat sa te sfatuiesc sa iei legatura cu medicul de familie, care te va indruma ,in continuare. Multa sanatate !

nicolae alex

acum 10 ani

Am facut analizele de sange la SYNEVO...
VSH mi-a iesit zero si dupa repetare.
Va rog, niste sugestii
Cu stima, Nicolae

Solex

acum 9 ani

Azi mi-am facut analizele , iar unele dintre ele nu au iesit bune. As vrea sa intreb daca este grav sa ai glucoza serica 105, ASLO 274,VSH 48, Colesterol total 220, Colesterol LDL 129.Carui medic trebuie sa ma adresez pt a urma un tratament? Credeti ca este grav rezultatul analizelor mele? Astept raspunsul D-voastra.