vsh marit

Investigatii

Postata de SIMONA8991 cu 11 ani in urma.

Buna, am o fetita de 14 ani, i-am facut niste analize de rutina si am descoperit ca are vsh-ul 16mm/1h cand valoarea normala este sub 10 mm/h.
AM MOTIVE MARI DE INGRIJORARE?
Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

VSH este un reactant de faza acuta si inregistreaza cresteri in cazul inflamatiilor, infectiilor, etc. De regula, in astfel de situatii se asociaza si cresteri de trombocite, proteina C reactiva, etc si necesita investigatii suplimentare.
Valoarea sus mentionata nu reprezinta un motiv de ingrijoarare. Va recomand sa repetati aceasta analiza peste 2-4 saptamani fara sa prezinte semne de infectii.

SIMONA8991

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspuns.
Mai am o intrebare, ar trebui sa consult medicul pentru antibiotice pentru ca fetita nu a avut si nu are nici un simptom, nu se plange ca ar deranja-o ceva si nu imi explic.
Va multumesc inca odata.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu,nu este cazul de administrare a unui antibiotic.

ploae alina

acum 9 ani

Buna ziua Sunt mama unei fetite de 6ani si Jumatate i-am facut un set de analize toate au iesit foarte bine in afara de Vsh care este 43 tin sa mentionez ca in urma cu doua saptamani a fost cu febra mare si rosu in gât moment in care am administrat antibiotic.Dupa 4Zile de la terminarea antibioticului a aparut pe corp o eruptie cububite mici dar nu ca si grisul un pic un pic mai mari.Acestea au aparut dupa amiaza iar dimineata au dispărut.Apoi am aflat ca in grădiniță erau cazuri de scarlatina.Oricum eu cu Vsh-ul de acum sunt îngrijorată
.Va multumesc anticipat.