VSH crescut

Investigatii

Postata de Alina2330 cu 9 ani in urma.

Buna ziua!Am 18 ani si in urma realizarii unui set de analize ale sangelui,a rezultat un VSH crescut destul de mult fata de valorile normale.Care ar putea fi cauza?Faptul ca in perioada recoltarii sangelui eram la menstruatie influenteaza cu ceva cresterea anormala?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

VSH este un reactant de faza acuta care creste in inflamatii/infectii. Menstruatia poate influenta aceasta analiza. Este bine sa repetati testul peste ~ 2 saptamani.

Alina2330

acum 9 ani

Multumesc frumos!