Voalarea sinusilor

Investigatii

Postata de Loredana_Ionela78 cu 12 ani in urma.

De curand m-am trezit cu dureri foarte mari in zona maselei de minte(partea dreapta) si m-am dus la medic stomatolog care mi-a sus ca maseaua nu are nimic si mi-a recomandat un control la un specialist ORL.
M-am dus la ORL-ist care mi-a facut o radiografie de sinusuri care a fost interpretata ca fiind volararea sinusului maxilar drept.Ce insemna aceasta si ce tratament este necesar deoarece atucci cand beau ceva rece sau cald am niste dureri de imi vine sa ma urc pe pereti.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este posibil sa fie necesar un tratament indicat de medicul ORL, pentru o sinuzita. rezultatul radiologic trebuie comunicat medicului ORLpentru indicatiile ulterioare de tratament (dezobstruant, vasoconstrictor, antiinflamator).ar fi indicat sa renuntatila fumat, daca este cazul.se recomanda inhalatii cu aburii de la un ceai fierbinte.