Vedere cu "purici",oboseala ,ameteli si slabiciune

Investigatii

Postata de Sebastian cu 10 ani in urma.

buna ziua,am 16 ani si de un an si ceva tot vad purici.
uneori purici devin foarte puternici de nici nu mai vad de ei si ma doare capul dar nu stiu din ce cauza.
mi se racesc brusc mainile si imi amortesc si intru in panica si am atacuri de panica.
Am avut intr-un timp glicemia de 121 poate influenta?

Raspunsuri (17)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati un oftalmolog pentru evaluare.
Valori ale glicemiei de 120 nu influenteaza vederea.

Sebastian

acum 10 ani

Am fost la un oftalmolog si a spus ca sunt miop dar doar 0.5

Diana

acum 10 ani

Atunci cum am mai explicat intr-o alta postare sunt somatizarile anxietatii sau depresiei din moment ce simptomele nu sunt explicate de o conditie medicala.Poarta ochelarii si durerile de cap se amelioreaza,orice viciu de refractie genereaza durere de cap,iar paresteziile si atacurile de panica sunt asa cum ti-am spus somatizari,deci nu sunt explicate printr-o conditie medicala si nici nu prezinta risc,indicat este sa vorbesti si cu un psiholog pentru a nu ajunge in cercul acela vicios : simptome inexplicabile,nejustificate de o patologie,autodiagnosticare prin intermediul internetului si ipohondrie.

Sebastian

acum 10 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns

sebastian

acum 10 ani

Dar vad tot timpul niste purici orice as face seamana cu niste scantei mici nu stiu ce sa fac ma deranjeaza foarte mult,ca un televizor stricat si daca imi bate o lumina in ochi imi ramane foarte mult imaginea sau lumina respectiva

marian

acum 10 ani

si eu Sebastiane...aceleasi simptome..plus sunt aerian..de parca mi a memorat creierul senzatia de ametzeala de la bautura si nu o mai uita..dak ai aflat care e cauza sa mi spui si mie..poate e o lipsa de vitamina A plus etc..

Glooring

acum 7 ani

La fel si la mine. Nu pot vedea conturul obiectelor clar. Sunt aerian, daca se intampla ceva brusc, de pilda, daca da cineva un pumn in mine, realizez tarziu ca ala care a dat in mine m-a atacat si ca sunt intr-o situatie nasoala. Nici macar nu pot vedea intunericul de la "purecii" aceia, sunt atat de multi si atat de "scanteiosi" incat reusesc sa vad doar 20% din negrul din fata mea.

Daca reusesti sa gasesti un diagnostic, o rezolvare pentru asta te rog sa imi spui si mie.

MembruMobileApp1505100882

acum 6 ani

Salut glooring. Aceleasi simptome le am si eu vad pureci, noaptea nu pot distinge bine lucrurile, cand ma uit la un bec de ex. Imi ramane acea lumina in ochi mai mult timp ca si cand m-ar orbi si plus de asta vad si intetosat ca si cand as sta cu ochii deschiși sub apa la ștrand mai mult timp. Adauga-ma pe fb "Klaus Andrei" poza cu sapca in cap in oglindă" sa imi spui daca ai găsit vreo rezolvare. Mulțumesc.

Utilizator11632613486

acum 2 ani

Salut acceasi problema o am si eu fix la fel , IMI poti spune CE Este senzatiile astea ma sperie .

Utilizator11632613486

acum 2 ani

Salut acceasi problema o am si eu fix la fel , IMI poti spune CE Este senzatiile astea ma sperie .

Utilizator11632613486

acum 2 ani

Salut acceasi problema o am si eu fix la fel , IMI poti spune CE Este senzatiile astea ma sperie .

david

acum 8 ani

si eu am aceleasi simptome
daca ai aflat vreo rezolvare ti-as fi tare recunoscator
sanatate !

Glooring

acum 7 ani

+david
La fel :(

ioanaa

acum 7 ani

buna as avea si eu o intrebare de 2 ani am palpitatii dar de vreo 2 sau 3 ori am avut o stare de slabiciune si mau luat niste calduri din ceafa si incep sa tremur dar dupa cateva minute imi revin dar nu am putere de loc in momentele alea nici sa stau in picioare, analize la sange miam facut cam acum 1 an cica toate sunt in regula nu am lipsa de calciu si magneziu nu stiu oare din ce cauza am starile alea din cauza inimi? astept raspuns

z4m0lx3

acum 6 ani

este un sindrom Visual Snow, nu este sigur ce il cauzeaza dar de foarte multe ori este vorba de o deficienta. intrebarea este daca nu cumva suferi si de o problema gastro-intestinala? (balonare, diaree, scaun nedigerat etc.)

MembruMobileAppBradatanuovidiu

acum 5 ani

Salut si eu am aceleasi simptome puls ce ai intrebat tu de probleme gastro-intestinale crezi ca au legatura una cu alta?

Utilizator11641998966

acum 2 ani

Se numește “visual Snow” și nu exista tratament