vedere cu pata

Investigatii

Postata de mihaela1392 cu 11 ani in urma.

buna seara!
sotul meu mi-a spus astazi ca in urma consumului a 200 ml vin (nu cred ca neaparat are vreo legatura, dar am zis sa va prezint toate aspectele problemei) i-a aparut o pata pe unul din ochi si nu mai vedea imaginea intreaga, lucru care a durat cam 30 minute dupa care a disparut de la sine. mentionez ca a stat in soare la un gratar de la ora 15 pana la inserare.ce sa fie oare, sunt un pic cam speriata, unde sa ne ducem la oftalmolog sau la neurolog?
va rog sa ma ajutati.''multumesc

Raspunsuri (6)

mihaela1392

acum 11 ani

astazi am aflat ca aceasta pata a durat cam 10 minute (nu 30 minute) iar dupa disparitie a avut cam 2 ore dureri de cap.

mihaela1392

acum 11 ani

astazi a avut din nou aceeasi problema . era in fata calculatorului cand in partea exterioara a ochiului stang i-a aparut din nou acest semicerc care ii incetosa vederea perifierica. a disparut dupa aproximativ 15 minute iar dupa alte 10 minute a venit durerea de cap care nu a tinut foarte mult. va rog din suflet, am nevoie de ajutor unde sa ma duc va rog?
am zis sa incep cu oftalmologia saptamana aceasta programare, iar apoi mergem si la neuro daca e nevoie.

Dr.Marcovici Tamara

acum 11 ani

Buna seara. Poate fi vorba despre migrena cu aura, tulburarea de vedere reprezintand aura (simptomul care precede durerea de cap). Consulturile de specialitate (neurologic, oftalmologic) vor preciza diagnosticul. Sanatate.

mihaela1392

acum 11 ani

multumesc mult

mihaela1392

acum 11 ani

buna seara!
nu poate fi vorba despre o dezlipire de retina?
maine merge la oftalmolog.
din ce am mai citit eu pe internet, ma tem sa nu fie vorba despre asta. mentionez ca a mai fost acum vreo 2 ani la oftalmolog si i-a spus ca are vitrinee parca asa si niste flashuri luminoase cateodata.
o seara frumoasa. multumesc mult!

mihaela1392

acum 11 ani

buna ziua!
am fost astazi la oftalmolog si medicul spune ca nu aree nici o problema oftalmologica, i-a dat sa faca niste analize si l-a intrebat daca o data cu pata aceea a avut si alte simptome cum ar fi amorteala in maini, picioare etc.
l-a indrumat sa mearga si la un neurolog poate gasim acolo raspunsul.
o zi buna!