Valoare fier în sange

Investigatii

Postata de Utilizator11724994008 cu 4 saptamani in urma.

Mi a ieșit la analiza fier ridicat în sânge la 100 .vreau să știu e valoare normala sau ridicata și trebuie tratament

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Valoarea normala a fierului in sange variaza in functie de sex si varsta.

Pentru barbati, valorile normale sunt intre 60-160 µg/dL, in timp ce pentru femei, valorile normale sunt intre 50-170 µg/dL. Astfel, o valoare de 100 µg/dL este considerata normala.

Cu toate acestea, daca esti ingrijorat de rezultatul tau, ar fi bine sa discuti cu medicul tau pentru a intelege mai bine rezultatele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/exprimarea-rezultatelor-si-valori-normale-ale-analizelor-medicale_1288

Daca doriti o interpretare a rezultatului dvs. puteti accesa sectiunea: sfatulmedicului.ro/interpretor-analize" title="Hematologie">sfatulmedicului.ro/interpretor-analize