va rog sa-ma ?ajutati Mi-am facut un set de analize si la smarul de urina a m acid ascorbic 20mg/dl?

Investigatii

Postata de Elena Iancu cu 3 zile in urma.

Cum sa ma descurc,la ce medic trebuie sa merg ??

Raspunsuri (1)

acum 3 zile

Buna ziua,

Acidul ascorbic sau vitamina C este un nutrient esential pentru organism. Nivelul acestuia in urina poate fluctua in functie de dieta, dar si de starea de sanatate.

Un nivel de acid ascorbic de 20mg/dl in urina nu pare sa fie anormal, dar totusi, daca aveti preocupari, cel mai bine ar fi sa discutati cu medicul dumneavoastra de familie sau un medic internist. Acesta va poate sfatui daca trebuie sa consultati si alti specialisti sau daca este necesar sa efectuati investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/acid-ascorbic_48