va rog raspundeti

Investigatii

Postata de ioana671 cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticata cu chist osos pe osul scafoid. nu am mai mers la control...trebuie intervenit chirurgical?pentru chist?va rog sa imi raspundeti
Multumesc frumos!

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nefiind de specialitate ortoped răspunsul pe care îl voi da ar fi recomandat să fie confirmat de un medic ortoped pe care ar trebui să îl consultaţi pentru a obţine un răspuns exact pentru afecţiunea d-vs.
In cazul chistelor asimptomatice, descoperite întâmplător la examenul radiologic, se recomandă urmărirea radiologică şi clinică a chistului osos, leziunea putând regresa spontan sau rămânând la dimensiuni constante în timp.
În cazul chistelor evolutive, daca leziunea are dimensiuni mari şi devine dureroasa probabil că va fi nevoie de intervenţie chirurgicală

ioana671

acum 12 ani

va nultumesc pentru raspuns..nu am fost diagnosticata intamplator aveam dureri de incheietura. si acuma am foarte mari... poate fi si o tumoare sau ceva....?

Medic Epuran

acum 12 ani

Aşa cum am spus, atât pentru un diagnostic corect cât şi pentru liniştea d-vs ar fi indicat consultul unui ortoped

ioana671

acum 12 ani

va multumesc foarte mult ca vi-ati facut timp sa imi raspundet. Daca ati putea sa-mi recomandati un ortoped Vi-as fi foarte multumitoare. Sunt din oradea. multumesc din tot sufletu pentru raspuns

Medic Epuran

acum 12 ani

Pot să vă recomand doar Spitalul Clinic de Ortopedie-traumatologie Foişor sau Spitalul Colentina (care are o secţie bună de ortopedie, ambele din Bucureşti. Din păcate în Oradea nu cunosc nici clinici şi nici medici de profil

ioana671

acum 12 ani

multumesc mult pentru toate raspunsurile. Mai am doar o singura intrebare poate sa fie ceva malign?