Un picior mai scurt decât celălalt ?

Investigatii

Postata de AnisoaraV cu 11 luni in urma.

Bună! Am problema de micuța, un picior mai scurt decât celălalt, mama îmi spunea ca asta este de la naștere, dar când eram micuța și în adolescenta nu se observa atit de mult. Cu timpul am observat ca din ce în ce nu e bine, dar se face mai rău, am impresia ca progresează și se face și mai scurt, plus la asta pe lingă estetic au apărut multe probleme, dureri de spate, oboseala și durerii de cap,din cauza ca nu am mers corect și coloana nu este dreapta. Am mers un timp cu cancaneu special pentru a-mi adaugă golul de câțiva mm la încălțăminte,dar îmi este greu uneori puțin ma complex deja este și mai slab decât celilat. As dori sa fac un plan de tratament ce as putea face în asa caz? Dacă las la sigur nu se va îmbunătăți situația,tare mult îmi doresc sa fie ambele de același nivel.
Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

In cazul in care suferiti de o discrepanta de lungime intre picioare, numita si discrepanta de membri inferiori, este important sa consultati un specialist in ortopedie care sa evalueze situatia dumneavoastra specifica si sa va ofere un plan de tratament personalizat.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie