Umflatura in gat - nod

Investigatii

Postata de stancal cu 8 ani in urma.

Buna seara

De vreo 2 zile simt prezenta unui nod ..galme ..umflaturi micute in partea de stanga jos a gatului.. Problema este ca ma cam doare daca o ating sau trec cu mana peste ea si imi da si o senzatie de dificultate la deglutitie si respiratie .. Prac ma tine ..
Sa ma duc la un control sau o pot trata cu ceva mai simplu si naturist fara a ma ingrijora inutil?
Mentionez ca nu sunt fumatoare, am toate analizele la zi

SUNT SINCER INGRIJORATA !

Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii pot fi cauzate de mai multe afectiuni. Evitati autodiagnosticarea si autotratamentul. Nu exista un remediu simplu sau naturist care sa poata trata eficient aceasta problema fara a cunoaste cauza exacta.

Cel mai bine ar fi sa te adresezi unui medic cat mai curand posibil pentru a evita posibilele complicatii.

Pana la consultatie, ar fi util sa observi daca apar si alte simptome, cum ar fi febra, tuse, pierderea poftei de mancare sau scaderea in greutate, si sa le comunici medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/orl

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/infectie-virala-in-gat