trigliceride mari

Investigatii

Postata de marius.ilie cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Am 27 ani , 78 kg , 1.80m inaltime. Am facut un test al sangelui unde au iesit niste valori nu foarte bune. Cele care nu sunt in valori normale sunt urmatoarele: Trigliceride: 525 mg/dl , VLDL 105 mg/dl. Nivelul colesterolului e ok(182 mg/dl) .Totodata s-a detectat si o hemoglobina scazuta: HGB: 12.9 g/dl , HCT: 28.5l % . Nivelul fierului e bunicel: 48mg/dl. Imi poate da cineva niste sfaturi ? Multumesc mult!

Raspunsuri (1)

luminita270

acum 9 ani

Trigliceridele sunt grasimi stocate de organism,cresterea lor putand fi asociata cu HTa,hiperglicemie,obezitate,hipertiroidie,boli ale rinichilor,probleme ale ficatului. Indicat ar fi un consult din partea unui nutritionist,deoarece aceste valori,daca nu sunt aduse la un indice normal,pot cauza boli cardiace sau AVC-uri,ceea ce nu cred ca ar fi in favoarea dvs. Pana atunci,incercati sa consumati in cantitate mica alimente cu un continut redus de grasimi,reduceti consumul de zaharuri,renuntati daca sunteti fumator,la tigari si nu in ultimul rand,incercati sa abordati o dieta cat mai sanatoasa,care sa cuprinda salate,cruditati,fructe cu continut mic de zaharuri si consumati peste. Miscarea,un alt factor principal,va va ajuta sa ardeti din grasimi.In legatura cu val HGB,anemiile sunt de mai multe feluri si deci,trebuiesc investigate(feripriva,megaloblastica,pernicioasa etc). Discutati cu medicul de familie,acesta va poate indruma catre specialisti. SANATATE!